Jesteś tutaj: Strona główna / Blog / Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 r.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 r.

4 minuty

Eksperci podatkowi od dawna postulują, że podatek od nieruchomości, który jest najważniejszym źródłem dochodu własnego gmin stanowi wyjątkowo kłopotliwą daninę publiczną i wymaga gruntownych reform. Chociaż na rewolucje przyjdzie zapewne jeszcze poczekać, Ministerstwo Finansów zapowiedziało istotne zmiany umotywowane przede wszystkim wyrokami Trybunału Konstytucyjnego. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r.

Podatek od nieruchomości – wprowadzenie zmian w zakresie definicji kluczowych pojęć

Główną zmianą, której konieczność wprowadzenia wynika bezpośrednio z wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest wprowadzenie do ustawy definicji pojęć „budowla” oraz „budynek”, co ma bezpośredni związek z autonomią prawa podatkowego. Kluczowym zamiarem jest, aby podatnicy i organy podatkowe nie byli zmuszeni do szukania definicji kluczowych na potrzeby podatku od nieruchomości pojęć w pozapodatkowych aktach prawnych. Dodatkowo wyeliminowane zostaną wątpliwości dotyczące prawnopodatkowego kwalifikowania niektórych obiektów, takich jak np. silosy, zbiorniki czy elewatory oraz doprecyzują zasady opodatkowania części obiektów kompleksowych, np. stacje paliw i niejednorodnych, np. stadionów.

Zmiany w opodatkowaniu garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W celu ujednolicenia opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych proponuje się uznać garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym za część mieszkalną takiego budynku. W efekcie tej zmiany do opodatkowania wyodrębnionego garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym będzie miała zastosowanie stawka podatku od nieruchomości taka sama, jak przewidziana dla budynków mieszkalnych.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej

Nowy przepis mający na celu wyłączenie stosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego

Zmiana ma zapewnić zgodność przepisów z art. 108 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 r. nie jest przewidziane zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład infrastruktury usługowej, o której mowa w załączniku do ustawy o transporcie kolejowym bez wyrażenia zgody przez Komisję Europejską. W związku z tym oraz biorąc pod uwagę potrzebę niezwłocznego wyeliminowania ryzyka korzystania przez przedsiębiorców ze środka pomocy (zwolnienia), którego proces notyfikacyjny nie został zakończony, przewiduje się zniesienie zwolnienia kolejowych terminali towarowych z mocą od dnia 1 stycznia 2024 r.

Zmiany w zakresie zwolnień w podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego

Proponowane jest przywrócenie dawnego brzmienia przepisów sprzed nowelizacji, która nastąpiła z dniem 1 stycznia 2022 r., czyli zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, a w zakresie związanych z nimi gruntów jedynie tej ich części, którą te budynki i budowle zajmują. Konieczność zmian motywuje się faktem, że poprzednie brzmienie przepisów nie budziło wątpliwości interpretacyjnych, dlatego wprowadzona w 2022 r. zmiana miała uzasadnienie jedynie fiskalne, a nie merytoryczne.

Zmiana w zakresie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla instytutów badawczych

Celem projektowanej zmiany jest ograniczenie zakresu zwolnienia podmiotowego instytutów badawczych z podatku od nieruchomości, tak aby instytuty były objęte zwolnieniem wyłącznie w odniesieniu do nieruchomości lub ich części zajętych na działalność, o której mowa w art. 2 ust. 1−3 ustawy o instytutach badawczych. Proponowane rozwiązanie ma wyeliminować możliwość korzystania ze zwolnienia z podatku przez instytuty badawcze w przypadkach niewykorzystywania nieruchomości lub ich części na realizację ich zadań podstawowych.

Autor:
Dr Ewelina Skwierczyńska
doradca podatkowy