Najbliższy Live Meeting odbędzie się za:
Podczas Live Meeting możliwe jest zadawanie ekspertom pytań na żywo korzystając z udostępnionego w tym celu czatu.
Do kiedy najpóźniej dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika? Kiedy pracodawca ma możliwość rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby pracownika? W jakich sytuacjach to pracownik ma prawo rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy? Jakie możliwości prawne ma pracodawca, który nie zgadza się z przyczyną rozwiązania umowy wskazaną przez pracownika? Jaki zapis pracodawca powinien umieścić w świadectwie pracy jako podstawę i tryb rozwiązania umowy?
Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić od 2021 r. nową ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych dla podatników do 35 roku życia, którzy nabyli mieszkanie na rynku pierwotnym lub wybudowali dom jednorodzinny. Preferowane mają być rodziny z większą liczbą dzieci, a maksymalna wysokość odliczenia będzie też uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Zapraszamy na spotkanie z naszym Ekspertem!
Wiele kwestii związanych z JPK budzi ciągłe wątpliwości. Do tego grona zalicza się również zasady korygowania zarówno bez wezwania organu podatkowego, jak również po jego otrzymaniu. W szczególności istotną kwestią są zasady nakładania kary za błędy w przesłanym pliku, biorąc pod uwagę drobne, ale istotne zmiany przepisów w tym zakresie w ostatnich miesiącach. Te i wiele innych kwestii omówimy podczas naszego spotkania.
Możliwość zadawania ekspertom pytań w czasie rzeczywistym, korzystając z udostępnionego w tym celu czatu.
Zawsze najbardziej aktualne tematy i komentarze wynikające z najnowszych zmian w przepisach i trwających jeszcze procesów legislacyjnych.
Stała dostępność materiałów dzięki regularnie uzupełnianemu harmonogramowi spotkań z ekspertami oraz rejestrowaniu każdego Live Meeting i udostępnianiu go później na platformie.
25.01.2021 r. godz. 11:00
Tworzenie rozkładu czasu pracy w równoważnym czasie pracy.
Czy w równoważnym czasie pracy sobotę, niedzielę lub święto można traktować jako zwykły (tzw. czarny) dzień roboczy? Ile kolejnych dni pracy można zaplanować pracownikowi w równoważnym czasie pracy? Co w praktyce oznacza zasada przeciętnie 40 godzin pracy w tygodniu? Ile godzin pracy w tygodniu można zaplanować pracownikowi w równoważnym czasie pracy? Jaki wpływ na planowanie czasu pracy na długość okresu rozliczeniowego?
Prowadzący:
Michał Podsiedlik
Ekspert prawa pracy
26.01.2021 r. godz. 09:00
Pracownik pełniący terytorialną służbę wojskową - prawa i obowiązki pracodawcy.
Uczestnik uzyska odpowiedzi na pytania dotyczące aspektów kadrowych i płacowych związanych z pracownikami będącymi członkami Wojsk Obrony Terytorialnej. Omówione zostaną obowiązki pracodawcy względem takiego pracownika, ograniczenia jakie przepisy nakładają na pracodawcę oraz zasady rozliczania nieobecności w pracy.
Prowadząca:
Agnieszka Łapińska
Ekspert ds. wynagrodzeń
26.01.2021 r. godz. 11:00
Wstęp do ustawy o podatku akcyzowym.
Na spotkaniu zostaną omówione podstawowe zagadnienia z zakresu ustawy o podatku akcyzowym, takie jak:
· Jakie wyroby podlegają opodatkowaniu?
· Kto i kiedy jest zobowiązany do uiszczenia podatku akcyzowego?
· Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego.
· Zapłata podatku.
Prowadzący:
Konrad Miazga
Doradca podatkowy
27.01.2021 r. godz. 09:00
Dokumentowanie WDT – objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów.
Zastosowanie stawki VAT 0% zależy od posiadania dokumentacji o wywozie towarów na terytorium innego Państwa członkowskiego. Od roku 2020 istnieją dwa rodzaje przepisów, które regulują tę materię: niezmienione przepisy polskiej ustawy o VAT oraz przepisy rozporządzenia unijnego nr 282/2011 ustanawiającego przepisy wykonawcze do Dyrektywy VAT. Ponieważ przepisy rozporządzenia 282/2011 mają pierwszeństwo przed przepisami polskiej ustawy o VAT, a różnią się one w kwestii dokumentowania WDT, często budzą u podatników wątpliwości, czy dokumentacja którą posiadają musi być zgodna z przepisami polskimi czy unijnymi. W związku z mnogością zapytań odnośnie powyższych wątpliwości, Ministerstwo Finansów dnia 17 grudnia 2020 r. wydało objaśnienia w tym zakresie. Jeżeli Państwo jesteście zainteresowani tą tematyką, serdecznie zapraszamy.
Prowadzący:
Michał Krawczyk
Ekspert w zakresie podatków, VAT i CIT,
procedury kontroli podatkowej
27.01.2021 r. godz. 11:00
Ulgi podatkowe w 2021 roku – najważniejsze regulacje w podatku PIT.
Podczas webinaru wskazujemy najważniejsze zmiany, które zostały wdrożone w 2021 roku i weryfikujemy przez kogo mogą być stosowane do rozliczenia PIT.
Wypracowanie prawidłowych mechanizmów rozliczeniowych przy zmianach podatkowych wydaje się być także nad wyraz istotne w obecnej sytuacji gospodarczej, mając na względzie nadciągający kryzys finansowy oraz istotne zmiany w zakresie sprawozdawczości podatkowej. Poruszymy następujące zagadnienia:
1. Zmiany w uldze abolicyjnej od 2021 roku.
– wskazanie podatników, do których ulga ma zastosowanie,
– przykład rozliczenia podatkowego po nowemu,
– wyjątki od stosowania ulgi.
2. COVID -19 – zwolnienia, ulgi w podatku dochodowym do zastosowania w rozliczeniu rocznym.
3. Rozszerzenie stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na większą grupę zawodów.
Prowadząca:
dr Małgorzata Rzeszutek
Doradca podatkowy
28.01.2021 r. godz. 09:00
Jakie obowiązki czekają podmioty od 2021 roku w zakresie strategii podatkowych?
Strategia podatkowa przedsiębiorstwa to nowy obowiązek dla wielu przedsiębiorstw od 2021 roku. Powinna ona nie tylko wskazywać na dążenie spółki do terminowego i rzetelnego rozliczania się z podatków, ale przede wszystkim powinna potwierdzać, że sposób ułożenia procesów podatkowych wewnątrz firmy faktycznie wspiera wykonywanie tych założeń.
Zatem podmioty, które zostaną objęte obowiązkiem sporządzenia strategii podatkowej i publikowania sprawozdania z jej realizacji będą musiały dokładnie przeanalizować stosowane procesy w swojej organizacji, a być może nawet opracować je od nowa. Omawiamy jak stworzyć strategię podatkową w przedsiębiorstwie tak aby na koniec 2021 roku była kompletna i gotowa do publikacji.
Prowadząca:
dr Małgorzata Rzeszutek
Doradca podatkowy
28.01.2021 r. godz. 11:00
Okolicznościowe zwolnienia od pracy.
W jakich sytuacjach pracownik może skorzystać z okolicznościowego zwolnienia od pracy? Czy dodatkowe dni zwolnień od pracy są płatne czy bezpłatne? Jak długo można skorzystać z okolicznościowego zwolnienia od pracy? Czy pracownik, który korzysta z takiego zwolnienia od pracy, musi przedstawić jakieś dokumenty z tym związane? Czy okolicznościowe zwolnienie od pracy należy uwzględniać w ewidencji czasu pracy?
Prowadzący:
Michał Podsiedlik
Ekspert prawa pracy
29.01.2021 r. godz. 09:00
Opłata cukrowa.
Na spotkaniu przedstawione zostaną zasady naliczania i uiszczania tzw. opłaty cukrowej. Zostanie wyjaśnione kto i kiedy jest zobowiązany do uiszczenia takiej opłaty oraz sytuacje, kiedy takiej opłaty nie trzeba uiszczać.
Prowadzący:
Konrad Miazga
Doradca podatkowy
29.01.2021 r. godz. 11:00
Zakaz konkurencji dla pracownika.
Pracownicy, zwłaszcza najbardziej wykwalifikowani, niejednokrotnie stanowią dla pracodawców jeden z cenniejszych zasobów i decydują się na ograniczenie możliwości podjęcia przez takiego pracownika w innych podmiotach – w trakcie prezentacji przybliżone zostaną Państwu najistotniejsze aspekty prawne, na które należy zwracać uwagę przy konstruowaniu zakazu konkurencji dla pracownika, omówiona zostanie możliwość wprowadzenia kar umownych za naruszenie zakazu konkurencji, a także wskażemy przypadki, kiedy pracownik może podważyć skuteczność ustanowionego zakazu.
Prowadzący:
Wojciech Frankiewicz
Adwokat, ekspert
prawa pracy