Podczas Live Meeting możliwe jest zadawanie ekspertom pytań na żywo korzystając z udostępnionego w tym celu czatu.
— Przykłady Live Meetings —
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Do kiedy najpóźniej dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika? Kiedy pracodawca ma możliwość rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby pracownika? W jakich sytuacjach to pracownik ma prawo rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy? Jakie możliwości prawne ma pracodawca, który nie zgadza się z przyczyną rozwiązania umowy wskazaną przez pracownika? Jaki zapis pracodawca powinien umieścić w świadectwie pracy jako podstawę i tryb rozwiązania umowy?
Nowa ulga na zasiedlenie w PIT.
Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić od 2021 r. nową ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych dla podatników do 35 roku życia, którzy nabyli mieszkanie na rynku pierwotnym lub wybudowali dom jednorodzinny. Preferowane mają być rodziny z większą liczbą dzieci, a maksymalna wysokość odliczenia będzie też uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Zapraszamy na spotkanie z naszym Ekspertem!
JPK_V7M(K) – zasady korygowania pliku bez wezwanie oraz na wezwanie organu – czy należy składać czynny żal?
Wiele kwestii związanych z JPK budzi ciągłe wątpliwości. Do tego grona zalicza się również zasady korygowania zarówno bez wezwania organu podatkowego, jak również po jego otrzymaniu. W szczególności istotną kwestią są zasady nakładania kary za błędy w przesłanym pliku, biorąc pod uwagę drobne, ale istotne zmiany przepisów w tym zakresie w ostatnich miesiącach. Te i wiele innych kwestii omówimy podczas naszego spotkania.
— Co wyróżnia tę formę zdobywania wiedzy? —
Możliwość zadawania ekspertom pytań w czasie rzeczywistym, korzystając z udostępnionego w tym celu czatu.
Zawsze najbardziej aktualne tematy i komentarze wynikające z najnowszych zmian w przepisach i trwających jeszcze procesów legislacyjnych.
Stała dostępność materiałów dzięki regularnie uzupełnianemu harmonogramowi spotkań z ekspertami oraz rejestrowaniu każdego Live Meeting i udostępnianiu go później na platformie.
Harmonogram spotkań na bieżący tydzień:
12.04.2021 r. godz. 09:00
Odwołanie w prawie administracyjnym - jak je sporządzić?
Decyzja, którą wyda w naszej sprawie organ administracji może być dla nas negatywna. Nie musi to być jednak definitywny koniec – skuteczne złożenie odwołania często może zmienić rozstrzygnięcie na naszą korzyść. Podczas spotkania odpowiemy na pytania dotyczące tego kiedy można złożyć odwołanie w sprawie administracyjnej oraz jakie musi spełniać wymogi, abyśmy mogli skutecznie obronić nasze interesy przed organem administracji.
Prowadząca:
Aleksandra Godek
Radca prawny
12.04.2021 r. godz. 10:00
Bilansowa i podatkowa amortyzacja środków trwałych.
W zakresie amortyzacji środków trwałych, podstawowe znaczenie ma zarówno ustawa o rachunkowości, jak i przepisy prawa podatkowego. Poza nielicznymi wyjątkami odpisów amortyzacyjnych dokonujemy od każdego składnika majątku zaliczanego do środków trwałych. Odpisy te istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Niestety analiza przepisów podatkowych i rachunkowych, wskazuje na szereg różnic i rozbieżności, które utrudniają nam prowadzenie działalności. Jednak w pewnych granicach regulacje wspomnianych ustaw, pozostawiają swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, co pozwala na kształtowanie wysokości podstawy opodatkowania i wyniku finansowego. Dokładne zaplanowanie kosztów amortyzacji, stanowi jeden z najistotniejszych elementów modelowania polityki firmy. Na spotkaniu omówimy aktualne regulacje ustawy o rachunkowości i prawa podatkowego w zakresie amortyzacji środków trwałych oraz podkreślimy istotne różnice między prawem bilansowym i podatkowym.
Prowadząca:
Anna Król-Błażejewska
Doświadczony księgowy
12.04.2021 r. godz. 11:00
Dane o COVID-19 w zakładzie pracy.
Zakłady pracy stanowią według badań miejsce, gdzie dochodzi najczęściej do zakażeń koronawirusem. Co zatem może zrobić pracodawca, jeśli dowie się, że dany pracownik jest chory? Komu i jak może przekazać taką informację, żeby chronić resztę załogi? Czy może ją udostępnić w ramach grupy kapitałowej? Pandemiczne BHP vs. RODO w praktycznym ujęciu.
Prowadząca:
Katarzyna Ziółkowska
Radca prawny
13.04.2021 r. godz. 09:00
Finansowanie dłużne w kosztach podatkowych.
Leasing, pożyczki, subwencje, układy ratalne – jak ująć koszty finansowania dłużnego w rozliczeniu podatkowym? Jakie są limity? Kogo obejmują? Zapraszamy na spotkanie z naszym Ekspertem!
Prowadząca:
dr Ewelina Skwierczyńska
Doktor nauk prawnych w dziedzinie prawa
w specjalizacji prawo finansowe
13.04.2021 r. godz. 10:00
Zadaniowy czas pracy.
Jakie dokumenty są niezbędne do zastosowania zadaniowego czasu pracy? Czy wobec osób zatrudnionych w systemie zadaniowym trzeba prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy pracownik w zadaniowym czasie pracy może pracować w godzinach nadliczbowych? Czy zadaniowy czas pracy może dotyczyć pracy zdalnej? Jak prawidłowo udzielać urlopu osobom zatrudnionym w systemie zadaniowym?
Prowadzący:
Michał Podsiedlik
Ekspert prawa pracy
13.04.2021 r. godz. 11:00
Obowiązek podatkowy VAT w obrocie krajowym.
Ustawa o VAT przewiduje cały katalog zasad powstawania obowiązku podatkowego. Choć brzmienie przepisów w tym zakresie wydaje się klarowne, rzeczywistość gospodarcza pokazuje jak wiele mamy sytuacji, gdy nie możemy jednoznacznie określić momentu powstania zobowiązania w podatku VAT. Podczas naszego spotkania przypomnimy sobie ogólne zasady ustalone przez ustawodawcę w powyższym zakresie, ale również omówimy praktyczne problemy z tym związane, przy szczególnym uwzględnieniu transakcji krajowych.
Prowadzący:
Michał Gabrysiak
Ekspert z zakresu krajowego
i międzynarodowego prawa podatkowego
14.04.2021 r. godz. 09:00
Obowiązek podatkowy VAT w obrocie międzynarodowym.
Ustawa o VAT przewiduje cały katalog zasad powstawania obowiązku podatkowego. Szczególne zasady przewidziane zostały na potrzeby określenia obowiązku podatkowego w zakresie transakcji międzynarodowych, w tym przede wszystkim w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych Podczas naszego spotkania przypomnimy sobie ogólne zasady ustalone przez ustawodawcę w powyższym zakresie, ale również omówimy praktyczne problemy z tym związane, przy szczególnym uwzględnieniu znaczenia daty wystawienia faktury.
Prowadzący:
Michał Gabrysiak
Ekspert z zakresu krajowego
i międzynarodowego prawa podatkowego
14.04.2021 r. godz. 11:00
Rozpowszechnienie wizerunku - prawne możliwości oraz obszary naruszeń.
Rozpowszechnianie wizerunku to temat, o którym wiele się mówi, ale jednocześnie nadal pozostaje niedostatecznie jasny. W dobie, gdy udostępnianie zdjęć jest wyjątkowo łatwe kluczowym jest zrozumienie, kiedy może dojść do naruszenia cudzych praw. Na szkoleniu omówione zostaną możliwości legalnego udostępnienia wizerunku oraz sytuacje, które są niezgodne z prawem.
Prowadząca:
Aleksandra Godek
Radca prawny
15.04.2021 r. godz. 09:00
Podatek u źródła a podstawa opodatkowania w imporcie usług oraz odliczenie podatku naliczonego i koszty uzyskania przychodów.
Przy nabyciu niektórych usług, w szczególności niematerialnych, od kontrahentów zagranicznych, polski nabywcy często musi jako płatnik zapłacić tzw. podatek u źródła. Organy podatkowe twierdzą, że zapłata tego podatku za zagranicznego kontrahenta wpływa na wysokość podstawy opodatkowania importu usług. Jak w takim układzie kształtuje się prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług? Czy zapłacony podatek u źródła stanowi koszt podatkowy? Jeżeli występują u Państwa takie transakcje, zapraszamy na niniejszy Live Meeting.
Prowadzący:
Michał Krawczyk
Ekspert w zakresie podatków, VAT i CIT,
procedury kontroli podatkowej
15.04.2021 r. godz. 10:00
Sponsoring a reklama.
Sponsoring często utożsamia się z reklamą w zakresie realizacji tych transakcji w przedsiębiorstwie. Zarówno reklama, jak i sponsoring są narzędziami komunikacji firmy z określoną grupą odbiorców. Różnica polega na odmiennych technikach tej komunikacji i formach podpisanej umowy (charakterze, treści). Bezpośredni cel reklamy to promocja określonego produktu lub usługi firmy, a sponsoringu – komunikacja firmy jako sponsora ze swymi klientami za pośrednictwem sponsorowanego. Sponsoring ma więc dużo wspólnego z reklamą i w pewnych sytuacjach może być za nią uważany, choć nie oznacza tego samego. Podatkowo występują różnice w tych dwóch transakcjach, zarówno w podatku dochodowym, jak i podatku VAT. Live Meeting wskazuje na najważniejsze różnice między tymi transakcjami oraz ich konsekwencje podatkowe.
Prowadząca:
dr Małgorzata Rzeszutek
Doradca podatkowy
15.04.2021 r. godz. 11:00
Kontrola wykorzystania środków uzyskanych w ramach tarczy antykryzysowej.
W związku ze środkami pomocowymi uzyskanymi w ramach różnego rodzaju tarcz antykryzysowych, zapowiadane są kontrole prawidłowości przyznania i wykorzystania tych środków. W jaki sposób przygotować się do takiej kontroli oraz jak zminimalizować ryzyko, że urząd zakwestionuje sposób wydatkowania otrzymanych przez nas środków.
Prowadzący:
Wojciech Frankiewicz
Adwokat, ekspert
prawa pracy
16.04.2021 r. godz. 09:00
Właściwe wykazywanie sprzedaży VAT marża w JPK_V7.
Zgodnie z nowymi zasadami prowadzenia ewidencji VAT przekazywanej w ramach pliku JPK_V7 w tej księdze podatkowej należy również wykazywać szczegółowo dokumenty związane ze sprzedażą i zakupami w systemie VAT marża. Zagadnienie to budzi wciąż wiele wątpliwości. Niniejszy Live Meeting ma na celu przedstawienie przepisów oraz objaśnień Ministerstwa Finansów w tym zakresie. Jeżeli wykazujecie Państwo tego rodzaju transakcje, niniejszy Live Meeting zapewne Was zainteresuje.
Prowadzący:
Michał Krawczyk
Ekspert w zakresie podatków, VAT i CIT,
procedury kontroli podatkowej