Zmiany podatkowe 2020 dla podmiotów leczniczych.
/w Baza Szkoleń Online, Baza szkoleń online KIP /Autor rjesiolowskiCelem szkolenia jest przedstawienie istotnych dla podmiotów leczniczych zmian w podatku VAT i CIT, wchodzących w życie w latach 2019 – 2020, oraz aktualnych interpretacji organów podatkowych i sądów. Jest ono adresowane do osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe, w szczególności pracowników działów księgowości zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Przedstawione zostały m.in. zmiany dot. stosowania „mechanizmu podzielonej płatności” (MPP), obowiązek zapłaty na rachunek kontrahenta zawarty w wykazie podatników („białej liście”), solidarna odpowiedzialność nabywcy za podatek nierozliczony przez dostawcę, likwidacja „odwrotnego obciążenia” w obrocie krajowym – zasady obowiązujące w okresie przejściowym.
Ekspert omówił także nową „matrycę stawek” ,możliwości uzyskania wiążącego potwierdzenia prawa stosowania stawki zw. i 8% dla wielu spornych dotychczas usług np. adaptacji pomieszczeń do wyrobów medycznych, montażu, usług medycyny pracy, transportu sanitarnego. Objaśnione zostały zmiany dotyczące zastąpienia deklaracji VAT-7 i innych deklaracji rozszerzonym plikiem JPK_VAT.
Dodatkowym, ale bardzo istotnym aspektem szkolenia jest przedstawienie nowego obowiązku sprawozdawczego dotyczącego również podmiotów leczniczych.
Program szkolenia obejmuje m.in. takie zagadnienia jak:
- Fakturowanie w podmiotach leczniczych;
- Zmiany w VAT z uwzględnieniem przepisów ustawy COVID;
- Nowe stawki VAT i nowe grupowania towarów i usług, wiążąca informacja stawkowa;
- Zmiany stawek VAT w podmiotach leczniczych w tym te po zmianach ustawy COVID;
- Kasy fiskalne – od kiedy e-kasy i dla kogo?;
- Zasady ewidencjonowania i rozliczania operacji gospodarczych w kasach rejestrujących z uwzględnieniem przesunięcia terminów wdrożenia obowiązkowych kas;
- Biała lista podatników i zmiany w zgłaszaniu rachunków ze względu na ustawę COVID;
- Zmiany w podatku dochodowym CIT dla podmiotów leczniczych;
- Podatek dochodowy od osób fizycznych w aspekcie świadczeń dla pracowników – zmiany wprowadzone ustawą COVID.
Czas trwania szkolenia: 2 h 57 min.